Alexander Anatolievich Pankin

First Deputy Permanent Representative of the Russian Federation to the UN

Born in 1963 in Tbilisi (Georgia, USSR)

Education:
in 1985 graduated from Moscow State Institute for International Relations, specialist in International Economic Relations

Professional diplomatic career with the Ministry of Foreign Affairs:
1985 to 1993 –  various positions (from Attaché to Second Secretary) in the Department of
International Economic Cooperation and later – Department of International
Organizations,
1993 to 1997 –  First Secretary, Russian Mission to the UN in New York (Economic,
Environmental & Humanitarian Affairs)
1998 to 2000 –  Head, Division of ECOSOC, Regional Commissions and Sustainable
Development
2000 to 2001 – UN Transitional Administration in East Timor 
2001 to 2005 – Senior Counselor, Russian Mission in Geneva (Head of Section on
Economic Cooperation, Environment, Science & Technology)
December 2005 to March 2010- Deputy Director, Department of International
Organizations.
August 2007- December 2009 – Russian Foreign Affairs Sous-sherpa in G8

Throughout his career participated in numerous international meetings and negotiations in the UN, OECD, G8, including the sessions of the UN General Assembly, ECOSOC, governing bodies of specialized agencies and international conventions.

Languages: fluent English, working knowledge of French, Hungarian and Georgian

Married, has a daughter.